Polski Ład – termin znany już w zasadzie każdemu Polakowi. Nic dziwnego, że zapisy Polskiego Ładu budzą gorące emocje. Zmiany w ustawach podatkowych dotyczą przecież każdego obywatela: zarówno pracującego na etacie, jak i przedsiębiorcę. W dzisiejszym artykule zmierzymy się z zagadnieniami, które budzą najwięcej wątpliwości – nowe składki PIT i podwyższenie składki zdrowotnej.
Polski Ład – zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych
Polski Ład nieco namieszał w życiu przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali).
- Przede wszystkim została podwyższona kwota wolna od podatku – z 8 000 do 30 000 złotych. Warto wspomnieć, że kwota ta będzie niezmienna dla wszystkich podatników, czyli nie będzie malała równolegle ze wzrostem dochodu.
- Podwyższony został również pierwszy próg podatkowy – z 85 528 zł do 120 000 złotych. Jeżeli podatnik przekroczy próg, to wówczas zacznie go obowiązywać 32% stawka podatku PIT.
- Zmieni się sposób obliczania składki zdrowotnej. Dotychczas określano ją na podstawie podawanego przez prezesa GUS 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W ramach Polskiego Ładu składka zdrowotna będzie obliczana indywidualnie i będzie uzależniona od wysokości dochodu, osiąganego przez przedsiębiorcę. Dawny sposób będzie miał jednak zastosowanie w przypadku braku dochodu lub osiągnięcia minimalnego wynagrodzenia.
- Zlikwidowana zostanie możliwość odliczenia składki zdrowotnej (w wysokości 7,75% podstawy wymiaru) od podatku.
Co to oznacza w praktyce? Znacznie większe obciążenie odczują przedsiębiorcy, którzy osiągają duże dochody. Ich składka zdrowotna znacząco wzrośnie, a ponadto stracą możliwość odliczenia jej od podatku (składka nie obniży wysokości podatku do zapłaty). Nic dziwnego, że zmiany te jawią się wielu przedsiębiorcom w czarnych barwach.
Warto też wspomnieć, że jedną z wprowadzonych dla podatników zmian jest tak zwana ulga dla klasy średniej. Należy się również przedsiębiorcom, rozliczającym się według skali podatkowej. W zamyśle ma to być rekompensata właśnie za brak możliwości odliczenia składki. Dotyczy tych osób, które osiągają dochody pomiędzy 68 412 a 133 692 złotych. W perspektywie miesięcznej są to więc przedsiębiorcy, którzy zarabiają od 5701 zł do 11 141 złotych.
Ministerstwo Finansów przygotowało kolejne zmiany – o jakie nowe przepisy chodzi?
W bieżącym miesiącu (lipiec 2022 roku) zostanie wdrożona możliwość zmiany formy opodatkowania. Dla przykładu: na pierwotnych założeniach Polskiego Ładu tracili przedsiębiorcy, rozliczający się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wielu z nich chciałoby zatem zmienić formę opodatkowania.
Dotychczas było to możliwe tylko do 20 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód (w danym roku podatkowym). Wprowadzone ostatnio przepisy umożliwiają przedsiębiorcom zmianę formy opodatkowania również w ciągu trwania roku.
Jak to zrobić? Trzeba złożyć oświadczenie do Naczelnika stosownego Urzędu Skarbowego do dnia 22 sierpnia 2022 roku. Oświadczenie to będzie ważne także dla kolejnych lat podatkowych; nie tylko za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku.
Zmiany te nie dotyczą tylko przedsiębiorców. Formę opodatkowania po roku 2022 będą mogły zmienić także osoby, uzyskujące przychody z tytułu najmu prywatnego. Będą mogły tego dokonać podczas rozliczania się z fiskusem, a mianowicie na formularzu PIT-36. Tak jak od kilku lat – również teraz najwygodniejszą opcją jest wypełnienie i złożenie PIT online przez Internet.
Jak zatem widać – Minister Finansów wraz z zespołem specjalistów przygotował szereg znaczących zmian. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że zawarte w Polskim Ładzie zapisy to swego rodzaju rewolucja podatkowa dla wielu Polaków. Przede wszystkim zaś dla przedsiębiorców.