Kamień naturalny jest mile widziany zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Ma on szerokie zastosowanie. Wysokie walory użytkowe i estetyczne tego surowca sprawiają, że stanowi praktyczną dekorację. Kamień naturalny sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Można nim śmiało przyozdobić ściany, podłogę i różne elementy wyposażenia. Kamień idealnie sprawdza się do wypełnienia wystroju, wprowadzenia elegancji i nutki luksusu. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby prawidłowo o niego dbać, wymaga właściwego czyszczenia i konserwowania. Odpowiednia pielęgnacja powierzchni kamiennych wydłuża jej żywotność i pozwala zachować pierwotne piękno.
Jak dbać o kamień naturalny we wnętrzach?
Kamień jest niezwykle trwałym surowcem, ale wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, jeśli ma zachować swoje walory estetyczne przez długi czas. Powierzchnie kamienne nie są trudne do utrzymania w czystości. Wymagają jednak regularnej impregnacji, dzięki czemu będą cały czas wyglądały bardzo efektownie. Stosowanie środków impregnujących chroni przed powstawaniem uciążliwych plam i przebarwień. Istotne jest to, aby stosowana chemia kamieniarska była dostosowana do gatunku kamienia. W przypadku powierzchni wykonanej z marmuru niezwykle ważne jest to, aby w pierwszej kolejności została ona dokładnie oczyszczona, dopiero potem można przejść do nałożenia warstwy impregnatu. Nie należy jednak przesadzać z ilością środka. Impregnat musi zostać nałożony precyzyjnie, równomiernie. W przypadku niewielkich zabrudzeń do czyszczenia marmuru wystarczająca będzie wilgotna, miękka szmatka. Jeśli nie pozwoli to na wywabienie plamy, to będzie trzeba sięgnąć po detergent. Bardzo ważne jest to, aby powierzchnia marmuru po umyciu została natychmiast wytarta, co pozwoli cieszyć się pięknym połyskiem i uchroni przed szpecącymi zaciekami.
Pielęgnacja i konserwacja powierzchni kamiennych
Powierzchnie wykonane z piaskowca wymagają delikatnej pielęgnacji, nie można używać twardej szczotki, mycie myjką ciśnieniową również może przyczynić się do pękania tego naturalnego kamienia. Trzeba mieć na uwadze jego dużą ścieralność i nasiąkliwość. Należy zabezpieczyć piaskowiec specjalistycznym środkiem impregnujący. Z kolei do czyszczenia trawertynu zaleca się sięgać po preparaty o odczynie lekko zasadowym. Warto na koniec wykonać akrylowanie, woskowanie lub polimerowanie, dzięki czemu powierzchnia odzyska blask. Granit pomimo swojej niezwykłej wytrzymałości i odporności na zarysowania również wymaga delikatnej pielęgnacji i regularnej impregnacji. Kontakt z kwaśnymi substancjami przyczynia się do jego zmatowienia.
Środki do pielęgnacji, czyszczenia i impregnacji kamienia ma do zaoferowania sklep kamieniarski https://www.do-kamienia.pl/. W asortymencie znajdują się preparaty zarówno uniwersalne, jak i specjalnego przeznaczenia, do konkretnego gatunku kamienia. Istotne jest to, aby chemia kamieniarska została właściwie dobrana, zgodnie z jej przeznaczeniem. Każdy kamień wymaga nieco innej pielęgnacji ze względu na specyficzne właściwości. Fachowcy doradzą, jaka będzie odpowiednia chemia do kamienia, aby uzyskać pożądany efekt i uchronić się przed zniszczeniem powierzchni.