Kredyt hipoteczny powszechnie uznawany jest za naprawdę korzystną formę zapożyczenia się, wręcz powszechne jest stwierdzenie, że to jedyna bezpieczna pożyczka. Tak, tylko to jednak kredyt i trzeba go regularnie spłacać, a biorąc pod uwagę to, że jest to zobowiązanie wieloletnie, nie zawsze jest to proste. Zmienia się przecież nasza sytuacja życiowa, ale zmieniają się nie także warunki rynkowe. To, dlatego warto czasem rozważyć refinansowanie kredytu.
1. Nierynkowy kredyt hipoteczny
Na koszty kredytu hipotecznego składają się odsetki od pożyczonego kapitału, marża banku i prowizje. Stopy odsetkowe, od których w ogromnym stopniu zależy oprocentowanie kredytu są zmienne w czasie i na nie zwykle nie mamy wpływu. Za to na marzę i prowizję już jak najbardziej tak. Tyle że czasem nasze możliwości negocjacyjne są żadne: mamy zbyt niska zdolność kredytowa, ryzykowny zawód lub hobby czy niski wkład własny. Wtedy bierzemy kredyt w tym banku, który po prostu nam go da. Czas jednak płynie, nasza sytuacja się zmienia i więcej banków zaczyna uznawać nas za atrakcyjnego klienta. To pora na refinansowanie, po to, by mieć kredyt na korzystniejszych warunkach.
2. Nie masz pieniędzy, by spłacać ratę
Bywa i tak, że w naszym życiu zachodzą zmiany i coraz trudniej nam spłacać ratę kredytu. Być może, gdy go zaciągaliśmy byliśmy singlem bez zobowiązań, a teraz jesteśmy statecznym tatą z dwójką dzieci na utrzymaniu i rata kredytu stanowi zbyt duży wyłom w naszym budżecie. Refinansowanie jest w tym momencie koniecznością, bo pozwala nam na obniżkę raty, a my jesteśmy bezpieczni, bo zapobiegniemy zaległościom w spłatach.
3. Masz kilka kredytów
To problem, który najczęściej dotyczy tych, którzy zaciągali kredyt, po to, by inwestować w nieruchomości. W ten sposób, po jakimś czasie okazuje się, że kredytów jest kilka, w różnych bankach, a raty trzeba spłacać także w kilku terminach. Łatwo się w tym pogubić, dlatego refinansowanie kredytów, być może połączone z ich konsolidacją może być bardzo korzystnym rozwiązaniem.
4. Nie jesteś zadowolony z obsługi w obecnym banku
Nie każdy bank jest przyjazny klientowi i jeśli tylko w twoim banku zdarzają się sytuacje konfliktowe, jak najszybciej z niego uciekaj. Wystarczy, że bank nie stwarza ci możliwości wcześniejszej spłaty, czy wręcz przeciwnie nie składa się na wydłużenie okresu kredytowania. Być może też bank nie idzie ci na rękę lub widzisz, że proponowana oferta jest niekorzystna. Innymi słowy, bank wprowadził cię w błąd i naraził na straty.
5. Masz dużo produktów dodatkowych
Banki uwielbiają wiązać klienta ze sobą oferując produkty dodatkowe. Często jest tak, że gdy zaciągamy kredyt hipoteczny, bank proponuje nam kartę płatniczą, rachunek osobisty czy pożyczkę komercyjną. Równie często proponowane są różne typy ubezpieczeń. Wydaje nam się, że to opłacalne, bo zwykle od skorzystania z oferty dodatkowej bank uzależnia delikatną obniżkę marży. Tylko z czasem okazuje się, że to kosztowne, a bank nie bardzo chce nas uwolnić od dodatkowych produktów.
6. Chcesz zrobić remont
Refinansowanie kredytu hipotecznego polega na przeniesieniu kredytu z jednego banku do innego, przy czym jest to kredyt, który można przeznaczyć tylko na spłatę poprzedniego zobowiązania. Jest jeden wyjątek: możliwość uzupełnienia kredytu o kwoty, które zostaną przeznaczone na remont czy modernizację naszego lokalu. W przypadku domu może to być na przykład rozbudowa budynku.
7. Dbasz o swoje finanse
Refinansowanie często kojarzone jest z ekstremalną sytuacją, problemem ze spłatą czy „uciekaniem” od zobowiązań. Nic bardziej mylnego, kredyt hipoteczny, podobnie jak każdą inną umowę trzeba negocjować i kontrolować. Co jakiś czas warto przejrzeć oferty innych banków i przemyśleć refinansowanie. Czasem nie warto przepłacać, a jak wiadomo, lojalność wobec banku nie popłaca.
Fajnie, że istnieje taka opcja. Kredyt hipoteczny jest brany na tyle lat do przodu, że nie wiadomo co będzie za 10, czy 15 lat.